Протокол засідання №2
ПРОТОКОЛ №2
Засідання робочої групи з розробки проєкту Статуту Медвинської сільської територіальної громади
08 серпня 2025 року с. Медвин
Місце проведення: Будинок культури с. Медвин, вул. О. Василенко, 7.
початок: 10:00
ЗАГАЛЬНИЙ склад робочої групи – 11 осіб.
ПРИСУТНІ:
Джемесюк В.М. – координатор робочої групи.
Огниста Л.В. – заступник координатора робочої групи.
Проценко О.А. – секретар робочої групи.
Василенко М.А. – член робочої групи.
Іванова Д.Є. – член робочої групи.
Колюх Л.М. – член робочої групи.
Сіроштан С.О. – член робочої групи.
ПОРЯДОК ДЕННИЙ:
Про виявлення ключових проблем у громаді та особливостей для включення в концепцію та структуру статуту.
Про визначення принципів і цінностей статуту та огляд форм громадської участі.
Про напрацювання структури статуту та затвердження її концепції.
СЛУХАЛИ: Джемесюк В.М. – координатора робочої групи з розробки проєкту Статуту Медвинської сільської територіальної громади.
Було наголошено, що правовою основою для розробки статуту є чинне законодавство України, зокрема закони України "Про місцеве самоврядування в Україні", "Про публічні консультації", "Про забезпечення прозорості місцевого самоврядування" та "Про звернення громадян".
Основна частина статуту, що становить приблизно третину документа, має стосуватися залучення жителів до діалогу та взаємодії з владою. Підкреслювалося, що така участь покращує якість прийняття рішень, будує довіру між владою та жителями, підвищує громадську активність та знижує конфліктність.
Відзначено, що наразі жителі громади не проявляють достатньої ініціативності для участі в її розвитку. Серед причин названо: обмежений доступ до інформації та низький рівень інформатизації; міграцію населення; обмежену цифрову доступність і недостатні навички роботи з онлайн-ресурсами; втому та виснаження у зв’язку з воєнним станом; зневіру до влади.
СЛУХАЛИ: Джемесюк В.М. – координатора робочої групи з розробки проєкту Статуту Медвинської сільської територіальної громади.
Розповіла, що у статуті необхідно обов'язково врахувати засади прозорості, публічності та підзвітності, що передбачають відкритість діяльності органів місцевого самоврядування, порядок їх інформування та звітування перед громадою. Зокрема, має бути забезпечена прозорість пленарних засідань ради, засідань постійних комісій та виконавчого комітету. Також важливими є загальні вимоги до функціонування офіційного веб-сайту ради, перелік інформації, що на ньому розміщується та інформування про діяльність комунальних підприємств.
Це може бути реалізовано через форми участі, визначені статтею 6-1 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні", а саме:
Місцевий референдум – на даний час закон не набрав чинності у зв’язку з дією воєнного стану на території держави.
Загальні збори та конференції жителів – можуть вирішувати визначені питання на території громади або її частин (населений пункт, старостат). Право участі мають жителі віком від 18 років. Збори є повноважними за умови присутності більше половини жителів з правом голосу. Рішення приймаються більшістю голосів та підлягають обов’язковому розгляду на сесії ради. Через складність зібрати більшість жителів може використовуватись форма конференції з обраними делегатами. У Статуті має бути чітко визначено порядок скликання, представництва, ініціювання, квот, проведення та інформування про результати.
Місцева ініціатива – жителі від 14 років можуть ініціювати розгляд радою будь-якого питання, що належить до її повноважень. Статут має визначити порядок подання ініціативи, вимоги до ініціативної групи, кількість і порядок збору підписів, а також процедуру інформування про результати.
Громадські слухання – можуть проводитися жителями від 14 років, пропозиції за їх результатами підлягають розгляду протягом 30 днів. Обов’язкові при ухваленні Статуту та змін до нього, а також при розгляді бюджету та програмних документів (концепцій, програм, стратегій, планів). Порядок ініціювання, підготовки, проведення та прийняття пропозицій має бути закріплений у Статуті.
Участь жителів у плануванні та розподілі коштів місцевого бюджету – можливе шляхом внесення пропозицій; органи місцевого самоврядування зобов’язані сприяти їх реалізації. Форми (зокрема громадський та шкільний бюджети) та порядок подання пропозицій визначаються рішенням ради або Статутом.
Публічні консультації – проводяться для збирання пропозицій від жителів. Хоча Закон України «Про публічні консультації» набуде чинності після скасування воєнного стану, відповідні норми доцільно включити до Статуту вже зараз. Необхідно забезпечити їх проведення у чітко визначеному порядку, із використанням офіційного сайту громади.
Громадське оцінювання діяльності органів влади – елемент громадського контролю за роботою органів та посадових осіб. За результатами готується аналіз з висновками та пропозиціями; порядок визначається законом або Статутом.
Інші форми, що не суперечать законодавству.
ВИСТУПИЛИ:
Сіроштан С.О. – член робочої групи.
Запропонував створити офіційну сторінку Медвинської територіальної громади в соціальній мережі Instagram для публікації новин, оголошень, фото та відео з життя громади, проведення онлайн-опитувань і збору пропозицій від мешканців.
СЛУХАЛИ:
Джемесюк В.М. – координатора робочої групи з розробки проєкту Статуту Медвинської сільської територіальної громади.
Зазначила, що структура статутів інших громад відрізняється переважно лише послідовністю пунктів; за основу Статуту Медвинської громади взято структуру, рекомендовану програмою ULEAD з Європою.
Обговорено необхідність врахування правових особливостей громади, визначення у Статуті вимог до офіційного веб-сайту ради та розміщення на ньому посилання, положень щодо ветеранської політики та політики стосовно ВПО, які вже включені до проєкту. Підкреслено декларативний характер Статуту та важливість включення до нього додатків (порядок і квоти громадської участі) замість окремих рішень ради. Питання партнерських міст-побратимів уже передбачене у проєкті. Наголошено, що документ має бути спрямований на перспективний розвиток громади.
ВИСТУПИЛИ:
Колюх Л.М. – член робочої групи.
Запропонувала доповнити Статут положенням про обов’язок жителів громади дотримуватися правил благоустрою на її території.
Джемесюк В.М. – координатора робочої групи з розробки проєкту Статуту Медвинської сільської територіальної громади.
Зауважила що Медвинською сільською радою було прийняте рішення від 16.05.2018 року №121-08-УІІ «Про затвердження правил благоустрою, санітарного утримання, забезпечення чистоти і порядку на території Медвинської об’єднаної територіальної громади», у якому передбачені правила благоустрою яких мають дотримуватися жителі громади, тому окремо включати цей пункт до Статуту не є раціонально.
ВИРІШИЛИ:
Затвердити концепцію проєкту Статуту Медвинської територіальної громади, що додається.
Розробити проєкт Статуту Медвинської територіальної громади за затвердженою концепцією.
Координатору робочої групи розділити статті проєкту Статуту Медвинської територіальної громади між членами робочої групи для детального опрацювання.
Членам робочої групи з розробки проєкту Статуту Медвинської сільської територіальної громади опрацювати статті проєкту Статуту згідно розподілу та надати свої зауваження, пропозиції, надсилаючи їх на електронну пошту координатора групи або у Viber групу
Термін виконання: вересень 2025 року
ЗАТВЕРДЖЕНО
Рішення робочої групи з розробки
проєкту Статут Медвинської ТГ
від 08.08.2025 року
Концепція
проєкту Статуту Медвинської сільської територіальної громади
|
ІСТОРИЧНА ДОВІДКА |
|
ПРЕАМБУЛА |
|
РОЗДІЛ 1. ЗАГАЛЬНІ ПОЛОЖЕННЯ |
|
Стаття 1. Мета та предмет регулювання Статуту |
|
Стаття 2. Загальна характеристика та особливості територіальної громади |
|
Стаття 3. Символіка територіальної громади |
|
Стаття 4. Місцеві святкові та пам’ятні дати |
|
Стаття 5. Відзнаки та нагороди територіальної громади |
|
РОЗДІЛ ІІ. ПРАВА, ОБОВ’ЯЗКИ, ГАРАНТІЇ ПРАВ ЖИТЕЛІВ ТЕРИТОРІАЛЬНОЇ ГРОМАДИ У ВИРІШЕННІ ПИТАНЬ МІСЦЕВОГО ЗНАЧЕННЯ |
|
Стаття 6. Житель територіальної громади |
|
Стаття 7. Умови реалізації жителями прав та обов’язків у вирішенні питань місцевого значення |
|
Стаття 8. Права жителів територіальної громади на участь у вирішенні питань місцевого значення |
|
Стаття 9. Обов’язки жителів територіальної громади |
|
Стаття 10. Гарантії прав жителів територіальної громади |
|
Стаття 11. Захист інтересів жителів громади за межами громади |
|
Стаття 12. Гарантії жителів територіальної громади та інших громадян України, які відносяться до соціально-вразливих категорій населення |
|
Розділ ІІІ. ФОРМИ ТА ПОРЯДОК УЧАСТІ ЖИТЕЛІВ У ВИРІШЕННІ ПИТАНЬ МІСЦЕВОГО ЗНАЧЕННЯ |
|
Стаття 13. Форми безпосередньої участі жителів територіальної громади у місцевому самоврядуванні |
|
Стаття 14. Місцевий референдум |
|
Стаття 15. Загальні збори (конференції) жителів |
|
Стаття 16. Місцеві ініціативи, інші форми звернень жителів |
|
Стаття 17. Громадські слухання, консультації з громадськістю, публічні консультації, інші громадські обговорення |
|
Стаття 18. Консультативно-дорадчі органи при органах та/або посадових особах місцевого самоврядування, інші форми залучення |
|
Стаття 19. Участь жителів у плануванні та розподілі коштів місцевого бюджету |
|
Стаття 20. Громадське оцінювання діяльності органів та посадових осіб місцевого самоврядування |
|
Стаття 21. Засади громадського контролю за діяльністю органів та посадових осіб місцевого самоврядування |
|
Стаття 22. Форми здійснення громадського контролю за діяльністю органів та посадових осіб місцевого самоврядування |
|
Стаття 23. Громадське оцінювання діяльності органів та посадових осіб місцевого самоврядування |
|
Стаття 24. Доступ до публічної інформації |
|
Стаття 25. Органи самоорганізації населення |
|
РОЗДІЛ ІV. ОРГАНИ ТА ПОСАДОВІ ОСОБИ МІСЦЕВОГО САМОВРЯДУВАННЯ ТЕРИТОРІАЛЬНОЇ ГРОМАДИ |
|
Стаття 26. Основні засади та принципи здійснення місцевого самоврядування |
|
Стаття 27. Система місцевого самоврядування |
|
Стаття 28. Сільська рада |
|
Стаття 29. Сільський голова |
|
Стаття 30. Виконавчі органи ради |
|
Стаття 31. Виконавчий комітет Ради |
|
Стаття 32. Депутат ради |
|
Стаття 33. Староста |
|
Стаття 34. Особливості взаємодії органів місцевого самоврядування з жителями, іншими особами при вирішенні адміністративних питань |
|
Стаття 35. Електронне урядування |
|
Стаття 36. Платформа електронної демократії |
|
Розділ V. Засади відкритості та прозорості діяльності органів та посадових осіб місцевого самоврядування, порядок їх реалізації |
|
Стаття 37. Засади відкритості та прозорості діяльності органів та посадових осіб місцевого самоврядування |
|
Стаття 38. Відкритість та прозорість засідань Ради та виконавчого комітету Ради |
|
Стаття 39. Способи поширення інформації |
|
Стаття 40. Офіційний вебсайт Ради |
|
Стаття 41. Запити на інформацію |
|
Стаття 42. Підзвітність органів та посадових осіб місцевого самоврядування |
|
Стаття 43. Інформування про діяльність комунальних підприємств |
|
РОЗДІЛ VI. Засади відносин органів та посадових осіб місцевого самоврядування з органами самоорганізації населення, громадськими об’єднаннями, іншими суб’єктами |
|
Стаття 44. Взаємовідносини ради та її посадових осіб з інститутами громадянського суспільства |
|
Стаття 45. Відносини органів та посадових осіб місцевого самоврядування з органами та посадовими особами місцевого самоврядування інших територіальних громад |
|
Стаття 46. Участь в асоційованих організаціях |
|
Стаття 47. Міжнародна та інтеркультурна співпраця |
|
Стаття 48. Громади-партнери |
|
РОЗДІЛ VІI. ЗАСАДИ РОЗВИТКУ ТЕРИТОРІАЛЬНОЇ ГРОМАДИ |
|
Стаття 49. Сталий розвиток територіальної громади |
|
Стаття 50. Матеріальна і фінансова основа місцевого самоврядування |
|
Стаття 51. Засади планування розвитку територіальної громади |
|
Стаття 52. Стратегічне планування |
|
Стаття 53. Планування публічних інвестицій |
|
Стаття 54. Бюджетне планування |
|
Стаття 55. Просторове планування |
|
Стаття 56. Планування сталого розвитку |
|
Стаття 57. Моніторинг і оцінка реалізації документів з планування розвитку територіальної громади |
|
Стаття 58. Безпека та захист жителів громади |
|
Стаття 59. Застосування гендерно-орієнтованого підходу під час планування розвитку територіальної громади |
|
Стаття 60. Охорона довкілля |
|
Стаття 61. Розвиток волонтерської діяльності |
|
Стаття 62. Утвердження української національної та громадянської ідентичності |
|
Стаття 63. Формування та реалізації ветеранської політики у територіальній громаді |
|
Стаття 64. Забезпечення рівного доступу (інклюзивності) та соціальної справедливості |
|
Стаття 65. Охорона дитинства, підтримка материнства та батьківства |
|
Стаття 66. Розвиток економічної сфери життєдіяльності територіальної громади |
|
РОЗДІЛ VІІI. ЗВІТУВАННЯ ОРГАНУ МІСЦЕВОГО САМОВРЯДУВАННЯ ТЕРИТОРІАЛЬНОЇ ГРОМАДИ ТА ЙОГО ПОСАДОВИХ ОСІБ |
|
Стаття 67. Загальні засади звітування органів місцевого самоврядування та їх посадових осіб, депутатів ради перед територіальною громадою |
|
Стаття 68. Звітування сільського голови |
|
Стаття 69. Звітування виконавчих органів сільської ради |
|
Стаття 70. Звітування депутатів ради та участь у роботі комісій |
|
Стаття 71. Звітування старости |
|
РОЗДІЛ IX. УЧАСТЬ МОЛОДІ У МІСЦЕВОМУ САМОВРЯДУВАННІ ТЕРИТОРІАЛЬНОЇ ГРОМАДИ |
|
Стаття 72. Права молоді на участь у місцевому самоврядуванні |
|
Стаття 73. Механізми участі молоді у місцевому самоврядуванні |
|
Стаття 74. Молодіжна рада |
|
Стаття 75. Молодіжні центри та простори |
|
Стаття 76. Особливості підтримки креативної та обдарованої молоді |
|
РОЗДІЛ X. ПОЛІТИКА ДОБРОЧЕСНОСТІ В ГРОМАДІ |
|
Стаття 77. Завдання громади з розбудови доброчесності |
|
Стаття 78. Шляхи розбудови доброчесності |
|
Стаття 79. Заходи з доброчесності ради |
|
РОЗДІЛ ХI. ЗАКЛЮЧНІ ПОЛОЖЕННЯ |
|
Стаття 80. Затвердження та внесення змін до Статуту |
|
Додаток 1. Положення про загальні збори (конференції) громадян за місцем проживання в Медвинській сільській територіальній громаді |
|
Додаток 2. Положення про місцеві ініціативи в Медвинській сільській територіальній громаді |
|
Додаток 3. Положення про громадські слухання у Медвинській сільській територіальній громаді |
|
Додаток 4. Положення про електронні петиції |
|
Додаток 5. Положення про консультації з громадськістю |
|
Додаток 6. Положення про громадське оцінювання діяльності органів та посадових осіб місцевого самоврядування |
